“Chcemy, żeby muzyka niosła dobro” – rozmowa z zespołem Sonbird (cz.II)

Cześć,

W drugiej części rozmowy chłopaki z Sonbird opowiadają mi o muzycznej nieśmiertelności, byciu głosem pokolenia, zespołowych celach i artystycznych standardach. 

Zapraszam!

Z.

 

d857e3299a1c005a551a6afc33a238531

Kim jest artysta? Co dla Was znaczy to słowo?

Dawid: Dla mnie to ktoś, kto przy pomocy sztuki prezentuje swoje przemyślenia, uczucia i wartości.

Kamil: To ktoś, kto się wyróżnia. Potrafi i chce coś za pomocą sztuki przekazać, a przechodząc koło niego – po prostu to czujesz. Czujesz, że jest artystą, bo tego nie da się zostawić za sobą i być nim tylko o określonej porze dnia.

Tomasz: To człowiek, który ma do opowiedzenia historię.

Czyli nie kategoryzowalibyście artystów na lepszych/gorszych czy prawdziwych/mniej prawdziwych?

Dawid: Uważam, że szufladkowanie na lepszych i gorszych nie ma sensu. Każdy z nich jest twórcą i chce coś przekazać. Jedni robią to bardziej komercyjnie, drudzy mniej.  Wierzę jednak, że tworzona przez nich sztuka jest szczera i spójna z nimi samymi.

Przykład skrajny – jesteś w stanie uznać muzykę disco polo za wartościową? W końcu jakiś przekaz posiada i do kogoś na pewno trafia.

Dawid: Stare disco polo różni się od tworzonego w tym momencie. Starsze kawałki mogły mieć jakąś wartość. Nowe disco polo wydaje mi się natomiast być czymś wtórnym. Wszystko brzmi w nim tak samo. Na pewno jednak znajdą się tacy, którzy powiedzą, że tak jest z każdym gatunkiem, np. z rockiem. Poza tym niektórzy, niestety, mylą wartość z korzyścią i tu szukałbym sedna problemu.

Klasyfikujecie się jako rockowa kapela?

Dawid: Zawsze mówimy, że gramy indie rock połączony z artystycznym popem. Uważam, że to dobre określenie – nie mamy typowo przesterowanych gitar, ale nie możemy również powiedzieć o cukierkowym brzmieniu. Rockowa muzyka zawsze wiązała się z jakimś przesłaniem i tego staramy się trzymać.

Czujecie, że w obrębie działań artystycznych są tematy, których nie powinno się poruszać w swojej twórczości, czy przeciwnie?

Tomasz: Myślę, że w naszych czasach można dotknąć każdego problemu i nie istnieje coś takiego jak tabu. Jestem jednak przeciwny naruszaniu pewnej granicy – poruszaniu tematów, które mogłyby kogokolwiek  w jakikolwiek sposób obrazić: uczuć, pochodzenia, religii itd.

Kamil: Nie poruszymy tematów kontrowersyjnych dla popularności. Chcemy, żeby muzyka niosła dobro. Jesteśmy za właśnie takimi wartościami, które być może nie każdy zrozumiał, bądź jeszcze nie odkrył ich w samym sobie. Chcielibyśmy pokazać, że można tworzyć inaczej – bez kontrowersji, w zgodzie ze sobą.

A na ten moment macie granicę, której nie chcielibyście przekroczyć?

Kamil: Po prostu: nie chcemy nikogo obrazić, czy zranić. Naszym celem jest, by ludzie z występów wracali wypełnieni radością.

Na portalach społecznościowych mówicie, że chcielibyście poprzez swoją muzykę leczyć duszę. Czym więc ona jest?

Kamil: Czymś niesamowitym, co jest w człowieku od zawsze. Trzeba ją bardzo pielęgnować – różnego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi, wiarą, przemyśleniami itd. Chcielibyśmy dać ludziom impuls do odkrywania swojej duszy i zadbania o nią.

Dawid: Dla mnie dusza jest zbiorem cech, wartości i charakteru człowieka. To coś nieodłącznego, czego nigdy nie uda nam się do końca zrozumieć i odkryć.

Skoro już o niej mowa – kto działa jak remedium na Wasze?

Dawid: Na pewno bliscy –  szczególnie moja dziewczyna. Dobrze działają na mnie filmy, potrafią być bardzo przejmujące. No i oczywiście muzyka.

Gdzie kończy się kontrowersja, a zaczyna kicz?

Dawid: Moim zdaniem to w dużej części kwestia środowiska, z jakim się obcuje. Dla jednych to, co dla nas jest kontrowersją, może być całkowicie normalne. Tak samo jest z kiczem – dla kogoś to, co uznajemy za kicz, może być codziennością. Myślę, że to pojęcia względne i nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy może traktować to inaczej.

A Ty jak uważasz?

Dawid: Kontrowersja zaczyna się tam, gdzie człowiek próbuje udowodnić coś światu, ale w nachalny sposób – coś, co nie do końca jest zgodne z moimi zasadami, wychowaniem czy etyką. A kicz? To po prostu przesada.

Tomasz: Na myśl o kontrowersji przypomniał mi się komiks, w którym synek podchodzi do ojca i pyta go, czym jest nietolerancja. W odpowiedzi słyszy, że nietolerancja jest wtedy, kiedy masz uczulenie na laktozę, ale nie krzyczysz na mieście, żeby nie pić mleka i wybić wszystkie krowy.

A co Wy, wchodzący dopiero na polski rynek muzyczny, uważacie o tym, co ten oferuje? Czy przemawia do Was bardziej to, co pokazują młode zespoły, czy wręcz przeciwnie – te z dłuższym stażem scenicznym?

Dawid: Każdy ma swoją prawdę i wiarygodność – wiek i staż sceniczny nie mają tutaj znaczenia. Młode osoby widzą inne rzeczy, natomiast starsze – inne. Fajnie jest, kiedy jedni uzupełniają się z drugimi – kiedy nikt nie przekrzykuje się, kto ma rację.

Marzy się Wam bycie głosem pokolenia?

Zespół: TAK! (śmiech)

Dawid: A tak na poważnie – chyba nie. Uważam, że to strasznie duże brzemię. Wszystko, co powiesz, może zostać uznane za jakiś drogowskaz.

Maciek: Chciałbym, żebyśmy byli na tyle mądrzy, żeby móc głosem pokolenia zostać – żebyśmy mieli co przekazać i nikogo tym nie skrzywdzili.

Nie obawiacie się momentu, gdy już zostaniecie znaczącym zespołem i Wasze słowa będą traktowane jako wcześniej wspomniane życiowe drogowskazy?

Kamil: Wydaje mi się, że z tym trzeba się po prostu liczyć. Już na początku musieliśmy oswoić się z tą myślą – przyjąć ją i zakorzenić. Sami mieliśmy i mamy idoli, w których bezgranicznie wierzyliśmy. Być może kiedyś i my nimi dla kogoś będziemy.

Jak chcielibyście zostać zapamiętani? Muzyczna nieśmiertelność jest Waszym celem?

Kamil: Chcielibyśmy, żeby inni mogli czerpać z naszej muzyki jak najdłużej. A prywatnie, po prostu –  być pamiętanymi jako dobrzy ludzie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s